Opowieści z Narnii (ang. The Chronicles of Narnia) to zbiór 7 opowieści, w większym lub mniejszym stopniu z sobą powiązanych. Zostały napisane przez C.S (Clive Staples) Lewisa, bliskiego przyjaciela mistrza gatunku - J.R.R Tolkiena. Autor urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście (gdzie ma swój pomnik), zaś zmarł 22 listopada 1963 w Oksfordzie. W życiu Lewisa był etap, który mocno wpłynął na jego twórczość. Bowiem Clive Staples był ateistą i dopiero w kręgu Inklingów pod wpływem Tolkiena nawrócił się na anglikanizm. Religia mocno odbiła się w Opowieściach z Narnii. Zbiór książek jest pełen odniesień do biblijnych zdarzeń, postaci oraz symbolów. Jednak państwu pozostawię przyjemność odnalezienia i nie będę ich wymieniał. Autor napisał wiele innych dzieł, w czym także poezję, jednak znamy go głównie właśnie z kronik Narnii.
Naszą przygodę z Narnią rozpoczynamy z rodziną Pevensie: Łucją, Edmundem, Piotrem i Zuzanną. Dzieci zostają przewiezione na wieś, ponieważ trwa wojna i Londyn jest bombardowany przez lotnictwo wroga. Podczas pobytu u tajemniczego profesora, odkrywają starą szafę, która okazuje się być przejściem do magicznego świata Narnii.
Wkrótce rozpoczyna się ich wielka przygoda. Odkrywać będą dalekie i nieznane krainy, podziwiać ich niezrównane piękno, ścierać się z niebezpieczeństwami. Akcja każdej książki toczy się na polu odwiecznej walki dobra ze złem. Poznają dobrego władcę Aslana, w dosyć nietypowej postaci, zmierzą się z mitologicznymi i kompletnie nieznanymi jeszcze potworami i bestiami. Nie tylko oni, bowiem z czasem - jak w Piotrusiu Panie - będą zbyt dorośli, by móc uwierzyć i wkroczyć jeszcze raz do cudownego świata Narnii. Tak więc im dalej dotrzemy, poznamy nowych bohaterów i zaskoczy nas całkowicie ich przemiana podczas pobytu w świecie magii i mówiących zwierząt. Oprócz "tradycyjnego" cyklu, Lewis stworzył także dwie książki, które przybliżają nam wizję stworzonego przez niego uniwersum, mianowicie "Koń i jego chłopiec" oraz "Siostrzeniec czarodzieja". "Opowieści z Narnii" to niesamowity cykl pełen ciekawych przygód, pomysłów, a także książka, która nie jest powieleniem świata Tolkiena i wnosi do literatury fantasy własne bogactwo. Bowiem posiada aspekt religijny i filozoficzny i nie jest jedynie książką dla dzieci. Uważny czytelnik odnajdzie wiele prawd, a książka rozwinie go moralnie. Lewisa czyta się lekko i przyjemnie, może nie jest to jakiś zbyt ambitny styl, jednak zupełnie wystarczający. Przede wszystkim jednak, jest to piękna opowieść o prawdziwych cudach, o magii, której nie znajdziemy w naszym świecie. Jest to przeniesienie, które i nas porwie i zaskoczy.