Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
Solucja

Solucja

Ostatnia edycja: 12.04.2012, 10:18

Rozdział I

Podstawowa zasada na poczatek - nigdy nie próbuj przekraczać bariery. Musisz o tym stale pamiętać. Kiedy się ockniesz, pogadaj z Diego. Po skończonej rozmowie udaj się scieżka. Zaprowadzi Cię ona do zniszczonej bramy. Przejdz dalej. Możesz tu znalezć kilka pożytecznych przedmiotów. Koniecznie wez kilof - to będzie twoja pierwsza broń. Ścieżka prowadzi dalej. Przy drzewie, na którym wisi szkielet, będzie pożywiał się scierwojad. Możesz z nim walczyć (pamiętaj na poczatku gry walka z byle scierwojadem może być trudna). Koło drzewa leży stary miecz. Teraz droga będzie opadać. Po lewej rozciaga się panorama okolicy. Dostrzeżesz stąd mury Starego Obozu. Na dole stoi dwóch mysliwych - pogadaj z nimi. Drax może cię nauczyć jak oprawiać skóry i wyłupywać pazury oraz zęby z ciał zwierzat. Wróć tu pózniej - to bardzo przydatne umiejętnosci. Przy bramie zatrzymaja cię strażnicy. Badz uprzejmy. Pamiętaj że Diego, którego spotkałeś na samym poczatku pochodzi własnie stad. W razie koniecznosci powołaj się na niego. Jest to jeden z trzech obozów. Własnie tu za murami, znajduje się wieża Magów Ognia, jednak aby się tam dostać musisz być członkiem jednego z obozów.

Rozdział II

Najpierw idź do Y'beriona (znajduje się w Świątyni), który wyśle Cię na poszukiwanie kamienia ogniskującego (odnajdziesz go bez trudu dzięki mapie, którą dał Ci Y'berion). Na miejscu znajdziesz Nyrasa, który postradał zmysły, więc będziesz musiał go zabić. Zabierz kamień do Y'beriona. Teraz idź do Cor Kaloma. poprosi Cię, żebyś poszedł do Starej Kopalni i zdobył wydzielinę pełzaczy. Udaj się na miejsce i idź do Iana. Powiedz mu że chcesz odnaleźć gniazdo pełzaczy, wtedy Ian zleci Ci znalezienie koła zębatego. Zejdź niżej, aż zobaczysz korytarz po prawej. Znajduje się tam kilka pełzaczy i poszukiwana cześć. Weź ją i wracaj po drabinie (nie wiem czemu, ale ja, aby po niej wejść męczyłem się z 10 min., w końcu się udało) do Iana. Dostaniesz zezwolenie na otwarcie bramy prowadzącej do gniazda.Zejdź na sam dół i znajdź Ashgana. Poproś go o otwarcie bramy. Ashgana obleci strach i będziesz musiał sprowadzić przynajmniej dwóch strażników świątynnych aby pomogli w walce z pełzaczami (zgodzą się ci, którzy mają imiona). Kiedy wszyscy się zejdą pod bramę będziesz mógł otworzyć bramę. Kiedy strażnicy uporają się z pełzaczami rusz w głąb jaskini. Dokładnie ją przeszukaj, a znajdziesz królową. Zabij ją i pozbieraj wszystkie jaja. Wracaj do Cor Kaloma.Kalom będzie Ci kazał znaleźć Almanach. Idź na plac Świątynny i pogadaj z Talasem. Zaprowadzi Cię przed most strzeżony przez gobliny. Dalej musisz iść sam... Zabij wszystkie gobliny i weź księge. Wracając do Cor Kaloma zagadaj jeszcze do Talasa. Cor Kalom powie Ci że wieczorem na placu Świątynnym odbędzie się próba przebudzenia "Śniącego".

Rozdział III

Najpierw porozmawiaj z Cor Angarem. Poprosi Cię byś sprawdził co dzieje się z wcześniej wysłaną grupą zwiadowczą. Talas znowu Cię zaprowadzi na miejsce. Kiedy tam dojdziecie wejdź na terytorium orków. Zabij ich i przekręć kołowrót przy przy wejściu do orkowej świątyni. Przeszukując świątynie natkniesz się na walczącego baala Lukora. Pomóż mu i zacznij badać tunele, które odchodzą do pomieszczenia w którym jesteś. Zacznij od prawego. Znajdziesz w nim połowę orkowego zaklęcia teleportacji (znajduje się w niszy za kratami, aby je otworzyć musisz wejść do niszy obok i pociągnąć za dźwignię). Druga część znajduje sią w środkowym tunelu. Kiedy będziesz miał obie części idź do ostatniego tunelu. Czekają Cię tu dość trudne walki. Kiedy uporasz się ze wszystkimi orkami pokręć się trochę po pomieszczeniu aż baal Lukor powie żebyś użył orkowego zaklęcia teleportacji(musisz stanąć w odpowiednim miejscu) dzięki któremu przeniesiesz się na drugą stronę ukrytych drzwi. Użyj kołowrota i wraz z Lukorem przeszukaj grobowiec. Kiedy okaże się że w grobowcu ani śladu śniącego, baal Lukor oszaleje i będziesz musiał go zabić. Wróć do Cor Angara i powiedz co zaszło. Cor Angar będzie kazał uzbierać Ci 5 najsilniejszych ziół uzdrawiających (mają 4 listki zielone i tyle samo pomarańczowych). Zioła znajdziesz na bagna ch, koło obozu. Wróć z ziołami do Cor Angara.

Niestety... Twoja szybka pomoc okazała się za wolna :) - Y'berion umiera, a Cor Kalom z grupą wyznawców wyruszył na tereny orków w poszukiwaniu "Śniącego". Cor Angar da Ci klucz do skrzyni Cor Kaloma. Zabierz z niej kamień ogniskujący i księgę. Udaj się do Nowego Obozu i porozmawiaj z Cronosem. Zapamiętaj hasło które Ci podał i idź do siedziby Staturasa. Zleci Ci odnalezienie pozostałych 4 kamieni ogniskujących i da mapę z zaznaczonym położeniem kamieni. Zaraz po wyjściu z Nowego Obozu skręć w prawo i podążaj ścieżką, aż spotkasz Miltena. Pogadaj z nim, zaprowadzi Cię przed grobowiec i da zwój z zaklęciem Śmierć Ożywieńcom (czy coś takiego). Wejdź do krypty i rozwal wszystkie szkielety (jeżeli sobie nie radzisz to zwab je do Miltena, on się wszystkim zajmie). Kiedy pozostanie tylko nadzorca, zabij go za pomocą zaklęcia od Miltena. W którejś ze skrzyń znajdziesz talizman i kamień. Talizman oddaj Miltenowi.

Teleportuj się do Nowego Obozu (za pomocą zwoju od Saturasa). Oddaj kamień Saturasowi. Teraz idź w kierunku Południowej Bramy Starego Obozu. Na wprost od bramy biegnie ścieżka. Idąc tą Scieżką spotkasz Pacho, a póżniej stado Orkowych Psów. Psy są silne więc lepiej zejdź z drogi na prawo, potem podejdź do skały po lewej. Okaże się że wzdłuż skały biegnie ścieżka. Idź tą ścieżką w górę, za mostem spotkasz grupę ogarów. Rozwal je wszystkie (jeżeli sobie nie radzisz, to wejdź na skałę po lewej i wymiataj ogary szyjąc z łuku) i wejdź do jaskini w której miały leże. Za drzwiami, w skrzynce znajdziesz Młot Orków, weź go. Teraz idź dalej ścieżką, aż dojdziesz do mostu, którego pilnuje golem. Rozwal go za pomocą Młota Orków. Za mostem spotkasz Lestera. Zaprowadź go na górę do Fortecy. Mała popowiedź: Harpie bardzo łatwo jest zabić z łuku. Zaraz po wejściu do fortecy, wejdź do pomieszczenia po prawej. Lester pójdzie na górę, a ty poszukaj na dole klucza (znajdziesz go w skrzyni). Idź do pomieszczenia w którym zostawił Cię Lester i właź po drabinie na górę. Lester będzie na Ciebie czekał na jakimś balkonie, będzie tam też skrzynia, do której wcześniej znalazłeś klucz. Otwórz ją i oddaj Lesterowi dokument, który w niej był. Lester, w dowód wdzięczności da Ci zwoje z zakęlciem Telekinezy. Stań na krawędzi balkonu (tak żebyś widział kamień) i przyciągnij Telekinezą kamień (nie jest to łatwe więc wystarczy że zrzucisz kamień na dół) Podnieś kamień, pogadaj z Lesterem i teleportój się do Nowego Obozu. Oddaj kamień Saturasowi. Teraz kieruj się na mostek koło Starego Obozu (ten, przy którym stoi dwóch strażników). Od mostku idź cału czas przed siebie (nie po ścieżce). Spotkasz grupę zębaczy a potem Diego. Pogadaj z nim, zaprowadzi Cię na meijsce i pokaże w czym rzecz.

Musisz zabić trolla. Aby tego dokonać, podnieś z ziemi zwój z zaklęciem Pomniejszenia Potwora. Użyj zaklęcia na trollu(musisz podejść dość blisko) i - kiedy już się skurczy - zabij go. Teraz idź pod ścianę gdzie jest jakieś rusztowanie. Spróbuj użyć kołowrota. Chyba się zaciął... Na szczęście Diego go naprawi. Teraz rozpraw się z goblinami i idź pod wejście do jaskini. Diego zaczeka tu na Ciebie. Wejdź do jaskini, pozbądź się harpii, i zabierz kamień. Złaź na dół i pogadaj z Diego. Możesz teleportować się do Saturasa, ale lepiej będzie od razu pójść po następny kamień. Wracaj na most ze strażnikami i skręć zaraz za nim w lewo. Kiedy zobaczysz las zejdź z drogi i idź wzdłuż rzeki, aż dojdziesz do mostu. Przejdź przez ten most, a zaraz potem przez następny, po prawej. Kawałek za tym mostem spotkasz Gorna. Pogadaj z nim. Zaprowadzi Cię do jakiejś jaskini, w której znajdziesz (w skrzyni) zwój z zaklęciem zamiany w chrząszcza. Wracaj na górę do Fortecy. Przejdź ostrożnie przez kłodę i pozabijaj Zębacze. Idź pod bramę. Zagada do Ciebie Gorn. Zamień się w chrząszcza (za pomocą zwoju, który znalazłeś wcześniej) i przejdź przez dziurę w murze. Kiedy będziesz po drugiej stronie przywróć swą dawną postać (enterem) i otwórz bramę kołowrotem. Pogadaj z Gornem. Idź na lewo od bramy do wejścia "pilnowanego" przez dwa kamienne posągi. Niestety nic tam nie znajdziesz. Idź do miejsca gdzie jest kolejna grupa zębaczy. Obok tej grupy jest jaskinia. W środku będą drzwi, za którymi (w jednej ze skrzyń) znajdziesz kamień. Wracaj na plac przed Fortecą, gdzie czeka Cię walka z trollem. Po wszystkim teleportuj się do Saturasa.

Rozdział IV

Po pierwsze idź do Riordiana i Cronosa po odbiór nagrody. Teraz idź do Starego Obozu, gdzie przed południową bramą spotkasz Diego. Porozmawiaj z nim. Dowiesz się co się stało. A stało się wiele. Teraz idź do Miltena (stoi niedaleko północnej bramy). Porozmawiaj z nim. Teraz idź do Górskiej Fortecy (tej, w której znalazłeś wraz z Lesterem kamień ogniskujący), w bibliotece znajdziesz Lestera. Powiadom go o spotkaniu. Teleportuj się do Nowego Obozu. Porozmawiaj z Saturasem i Gornem. Jeżeli należałeś do Starego Obozu, to jest to dobry moment aby przyłączyć się do Nowego. Zanim wyruszysz na poszukiwanie Xardasa kup zaklęcie kula ognia (wystarczy jeden zwój, ale mogą też być inne czary z zakresu magii ognia), zaklęcie sopel lodu (jeżeli nie korzystasz z runów to kup co najmniej 10 zwojów) oraz jakiś porządny młot bojowy. Do wieży Xardasa prowadzi jedna droga: wąski wąwóz pilnowany przez trzy Golemy. Lodowego golema potraktuj kulą ognia, kamiennego rozwal za pomocą młota, a ognistego potraktuj soplami lodu (to ostudzi jego zapał:). Pozbieraj to co zostało z Golemów (ich serca). W wieży porozmawiej z Demonem. Daj mu wszystkie serca. W zamian dostaniesz runę, dzięki której będziesz mógł teleportować się na wieżę. Zrób to. Od Xardasa dowiesz się wielu rzeczy. Będziesz musiał odszukać Orkowego Szamana.

Szaman znajduje się w Zrujnowanej Fortecy (mijałeś ją kiedy szedłeś po kamień ogniskujący). Zastaniesz go tam walczącego z innymi Orkami. Pomóż mu. Po wszystkim Szaman wyjawi Ci Wiele sekretów, a także uzupełni mapę. Teleportuj się do Xardasa i opowiedz mu o wszystkim. Szaman wspominał coś o Ulumulu, symbolu, dzięki któremu będziesz mógł się dostać do Świątyni "Śniącego". Ulumulu może zrobić dla Ciebie pewien Ork... Teleportuj się do Noweo Obozu, porozmawiaj z Saturasem i udaj się w kierunku Wolnej Kopalni. Po drodze spotkasz Gorna. Po rozmowie okaże się że zostałeś wybrany, aby odzyskać kopalnię z rąk Gomeza. Kiedy ruszysz do kopalni zatrzyma Cię Gorn i powie że Wilk ma coś ważnego do powiedzenia. Idź i porozmawiaj z nim. Będziesz musiał zdobyć dla niego płytki z pancerzy pełzaczy (ale opłaci się!). Teraz możesz ruszać razem z Gornem do Kopalni. Kiedy będziesz na miejscu idź do bramy i zabij pilnujących jej strażników. Otwórz bramę za pomocą kołowrota znajdującego się w budynku po prawej. Wejdź do kopalni. Wewnątrz czekają Cię trudne walki ze strażnikami.

Dokładnie zbadaj kopalnię, zabijając wszystkie pełzacze(i zbierając ich płytki). W jednym z najniższych korytarzy znajdziesz Orka. Poprosi Cię o odnalezienie mikstury leczniczej. Mikstura zanjduje się bardzo niedaleko, w szczelinie między skałami. Daj miksturę Orkowi. Ten zdecyduje się wykonać dla Ciebie Ulumulu. Potrzebuje jednak kilku części z różnych stworów. Cieniostwora znajdziesz w dużym lesie niedaleko Obozu Bractwa. W tym samym obozie, na bagnach żyją Węże Błotne. Trolla znajdziesz w kanionie, gdzie już kiedyś zabiłeś jednego wraz z Diego.Kiedy zdobędziesz niezbędne przedmioty wróć do kopalni. Ork wykona dla Ciebie Ulumulu.

Rozdział V

Po pierwsze idź do Wilka i oddaj mu płytki z pancerzy Pełzaczy. Teraz idź do Obozu Orków. Przed obozem spotkasz znajomego Szamana. Jeżeli nie chcesz aby orkowie Cię atakowali musisz mieć na plecach Ulumulu (ja polecam jednak zabić wszystkich Orków - wbrew pozorom nie jest to takie trudne). Na dostanie się do Świątyni są dwa sposoby: za pomocą zaklęcia (które jest gdzieś w orkowych jaskiniach, w jakiejś skrzyni) i figurki przedstawiającej "Śniącego". Pamiętaj jednak że gdy użyjesz telekinezy aby zdjąć figurkę Orkowie zaatakują Cię bez względu na to czy masz Ulumulu (Ja użyłem tego drugiego sposobu). Gdy już będziesz w Świątyni przejdź po przewróconej kolumnie i przez wejście. Rozpraw się ze szkieletami. Rozejrzyj się po jaskini, na jednej ze ścian znajdziesz przycisk - użyj go i wejdź dalej. Rozwal oba szkielety i wciśnij oba przyciski. W następnym pomieszczeniu znajdują się trzy przełączniki. Trzeba zastosować odpowiednią kombinację: ten w środku, po lewej i na końcu ten po prawej. Otworzą si nowe przejścia. W innym pomieszczeniu będą dwa takie przełączniki. Użyj tego, przy którym nie leży szkielet. Podniosą się filary. W następnym wejściu na końcu korytarza zmierzysz się z szamanem. Zabierz mu miecz. Wychodząc z komnaty wsadź ten miecz w szczelinę (bez skojarzeń) w podłodze. Teraz wskocz po filarach i zabij orka. Wciśnij przycisk i idź do kolejnego szamana. Kiedy go pokonasz, zabierz mu miecz.

Zeskocz z powrotem po filarach do głównego pomieszczenia i wejdź do ciemnego tunelu. Na rozstaju skręć w lewo i "wespnij" na górę. Pokonaj szkielety. Znowu przełączniki. Włącz je i pokonaj demona. Pojawi się kolejny szaman. Pokonaj go i zabierz mu miecz. Idź z powrotem do tunelu, tylko teraz w drugą odnogę. Jest tu pomieszczenie z podłogą z dziurami na kolce, i większe z Pełzaczami i templariuszem. Rozpraw się z nimi. Wejdź do drugiego pomieszczenia (tego z kolcami). Znajdziesz przycisk - użyj go. Teraz wyjdź drugim wyjściem i strzel do kamienia znajdującego się mniej więcej nad przyciskiem. Z podłogi wysuną się kolce. Znowu tam wejdź. Oświetl zaciemniony obszar (pochodnią lub zaklęciem). Zobaczysz przycisk. Strzel do niego. Otworzy się kolejne pomieszczenie z przełącznikami. I znowu kombinacja: trzeci, pierwszy, drugi. Jeżeli odtworzysz nieprawidłową sekwencję pojawi się demon, a jeśli wszystko zrobisz jak trzeba otworzą się drzwi pilnowane przez templariusza. Idź korytarzem, aż dojdziesz do jeziora pełnego lawy, na którym jest wysepka ze Świątynią czy czymś takim. Idź brzegiem "jeziora" i wchodź do każdego pomieszczenia w ścianie. Będą tam przełączniki. Po włączeniu wszystkich, utworzy się mostek prowadzący na wysepkę. Idź tam. W głównym wejściu jest pułapka więc wejdź pzez okno.

Zabij kolejnego szamana, zabierz jego rzeczy i weź miecz z podestu. Teraz idź do pomieszczenia gdzie po prawej stronie jest zakratowana brama, a po lewej filary, po których dostaniesz się do windy. Zjedź na, dół wejdź do wody i włącz przyciski. Otworzy się zakratowana brama. Idź do niej.

Zabij demony i idź długim korytarzem aż spotkasz ostatniego szamana. Zmierz się z nim. Niestety Twoja broń jest nieskuteczna. Wyjdź ze Świątyni i teleportuj się do Xardasa. Teraz idź do jego dawnej - teraz zatopionej - wieży. Zanurkuj i opróżnij skrzynie. Wróć do niego. Teraz teleportuj się do Nowego Obozu i porozmawiaj z Miltenem. Milten pomoże Ci odzyskać dawną moc Uriziela.

Rozdział VI

Po filmiku przenieś się do Xardasa i porozmawiaj z nim. Wróć do Świątyni "Śniącego". Teraz, dysponując tak potężną bronią, pokonasz ostatniego szamana. Idź dalej, zabij templariuszy. W pomieszczeniu będzie Xardas. Porozmawiaj z nim (ale uwaga: po tej rozmowie NIE będziesz już mógł wrócić do świata zewnętrznego). Zejdź korytarzem w dół. Cor Kalom i jego wierni już prawie obudzili "Sniącego". Zabij ich wszystkich i weź się za bestię. W każdym z filarów podtrzymujących platformę, na której siedzi "Śniący" jest nisza z sercem w środku. Pobrzebijaj wszystkie serca szamańskimi mieczami. Teraz "Śniący" uda się na dłuższy sen ;) i ... I koniec. Tak kończy się Gothic. Pozostało Ci tylko zagrać w Gothic 2.

Wyszukiwarka

Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać więcej? Znajdź podobne artykuły dzięki naszej wyszukiwarce:

Komentarze

Avatar
Diego, 24.10.2007, 17:34
Oto moja solucja gry gothic » Rozdział I « Przyjęcie do Starego Obozu: Spod jeziorka ruszamy ścieżką, mijamy drewniana strażnica (rozmawiamy ze strażnikami, którzy przedstawiają nam nowy świat). Po drodze zbieramy wszystkie napotkane przedmioty oraz swój pierwszy miecz. Idziemy przez drewniany most i docieramy do Starego Obozu (wcześniej spotykamy dwóch myśliwych jeden to Drax może on nas nauczyć patroszenia zwierzyny). Bezpośrednio w obozie rozmawiamy z Thorusem i oświadczamy mu chęć przyłączenia się do obozu. Wracamy z powrotem do Diega. To on będzie naszym opiekunem. Chce abyśmy zyskali zaufanie sześciu wpływowych osób,(kolejność zadań będę opisywał według stopnia trudności) a następnie wykonali test zaufania. Pierwszą osobą będzie Świstak, gdyż ma on najprostsze zadanie. Daje on nam 100 sztuk rudy i prosi abyśmy zakupili mu miecz u Fiska. Wyjaśnia nam, dlaczego sam tego nie zrobi, i czym prędzej udajemy się w stronę targowiska. Okazuje się, że miecz jest droższy o 10 bryłek rudy, wracamy do naszego pracodawcy po resztę bryłek. Zakupioną broń oddajemy Świstakowi, zdobywając jego poparcie u Diega. Następna osobą jest Zły. Zleca on nam zadanie odnalezienia strażnika Neka. Możemy porozmawiać z Fletcherem, Snafem i to chyba wszyscy, którzy wiedzą coś na temat jego zaginięcia. Jego ciało znajduje się niedaleko południowej bramy w jaskini, przy której są kretoszczury. Przy jego ciele znajdujemy amulet, który oddajemy Złemu i zyskujemy sympatię kolejnej osoby. Następny jest Rączka. Jest on nauczycielem, mówi mu o Diegu i chęci przystąpienia do Obozu, i ten uczy nas jednej z umiejętności złodziejskich. Uważa, że teraz możemy być przydatną osobą dla obozu, i popiera nas u Diega. Teraz idź do Dextera jest on w pobliżu targowiska, chce on za wszelką cenę pozyskać przepis na magiczny wywar (ma go Cor Kalom i mamy mu go zwinąć). Radzę tu porozmawiać z Baal Parvezem, zgadza się na to by nas zaprowadzić do Obozu Bractwa. Po drodze nie włączmy się do walki, przyglądamy się z boku jak Baal męczy się z krwiopijcami, a my zyskuje doświadczenie za nic. (Ale wygody...). Gdy docieramy do Obozu na Bagnie prosimy Lestera (stoi tuż za bramą) by nas zaprowadził do laboratorium alchemicznego. Cor Kalom nie chce nam dać receptury, więc j jedynym wyjściem jest kradzież. Czekamy do wieczoru, aż pomszczenie opuści jego pomocnik i spokojnie możemy obrabować skrzynie. Wracamy z łupem do Dextera, ten nie może wyjść z podziwu jak tego dokonaliśmy, zyskujemy poparcie kolejnego cienia. Idziemy do Thorusa i natarczywie prosimy o jakiekolwiek zadanie. Każe abyśmy pozbyli się kuriera Magów Wody - Mordraga, soji on przy południowej bramie. Rozmawiamy z nim i deklarujemy mu, że ma kłopoty. Ten postanawia wrócić do Nowego Obozu. Idziemy wraz z nim. Robimy to samo, co z Baal Parvezem i przyglądamy się jak Mordrag się rozprawi z potworami, gdzie nam przybywają cenne punkty doświadczenia. Tuż przed bramą Nowego Obozu, Mordrag daje nam pierścień zręczności. A my wracamy do Thorusa i powiadamiamy go, że kupiec już się nie zjawi w Starym Obozie. Zyskujemy jego poparcie. Z ostatnim zadaniem udajemy się do Scattyiego. Chce on abyśmy wyzwali na pojedynek dwóch wojowników. Jest to najtrudniejsza misja (ja jej nie zrobilem, bez zbroi Kharim jest cholernie trudny do pokonania). Lecz nam jest potrzebne zaufanie czterech osób. Teraz musimy zdać test zaufania. Idziemy do Diega. Zdradza on nam szczegóły tej misji. Jeśli chcemy możemy się udać do kartografa, który po zastraszeniu daje nam mapę za darmo. Ruszamy do kopalni. W kopalni gadamy ze Snipsem, który każe nam odciągnąć stojącego tam strażnika Arona. Sprzedaje ona klucz do skrzyni. Schodzimy piętro niżej i spotykamy, Arona, któremu odsprzedajemy klucz. Ten nawet nie chce wiedzieć skąd go mamy. W składzie spotykamy strażnika Ulberta. Jest on spragniony, więc dajemy mu piwo i pytamy o zawartość skrzyń. Mówi on nam, że klucz został skradziony, podejrzewa Alepha, do którego się udajemy i znowu wykupujemy klucz. Wracamy do Uleberta i mówimy mu, że jego kumple się sowicie obżerają, on natychmiast się do nich udaje i pozostawia skład bez opieki. Nie pozostaje nam nic innego jak opróżnić cenne skrzynie. Udaje się do Uleberta, który jest koło Jana i kończymy misje. A teraz rzecz najważniejsza, czyli test zaufania. Opisuje to dopiero teraz, bo chciałem abyście wykonali najpierw wszystkie zadania w kopalni. Liste dostajemy od szefa całej kopalnie Jana. Ten oddaje ją nam bezproblemowo i wracamy do Diega i pytamy go o naszą opinie w Obozie, oddajemy mu listę od Jana, czyli wykonujemy test zaufania. Teraz udajemy się do Thorusa, który wpuszcza nas do zamku. Rozmawiamy z Krukiem, ten nas zaprowadza przed samego Gomeza. Rozmwaiamy z nim i oferujemy się jak znawca koloni. Nie mówimy mu, że znamy Y'Beriona ponieważ posądza nas o to, że kłamiemy i nas po prostu zabija. Gomez zgadza się i każe udać się do Kruka, ten daje Ci pancerz Cienia. Idźiemy do Skipa i kupujemy lepszą broń, a jeżeli chcemy lepszy pancerz rozmawiamy z Diegiem, możemy go kupić za 1200 bryłek. Możemy teraz iść do Arcymistrza Magów Ognia i oddać mu list, który dostaliśmy na początku gry. Gadamy z Milten i wykazujemy wobec niego nieufność ten zanosi list i każe nam iść do Torreza( stoi tuż obok) daje on nam w nagrodę pierścień siły. Kruk przydziela nam zadanie. Musimy dowiedzieć się, jaka sytuacja panuje w Obozie Bractwa. Gdy tam się już udajemy zaczepia nas Lester, po zakończeniu rozmowy zaczyna się II rozdział. Misje poboczne w Starym Obozie: - Potrawka Snafa - Kucharz imieniem Snaf prosi nas o przyniesienie kilku składników do jego nowej potrawki. Jest to mięso chrząszczy (nie pamiętam ile chyba 3),oraz kilka piekielników. Chrząszcze są w ruinach w Starym Obozie, natomiast piekielnik znajdziemy przed południową bramą. Od tej pory codziennie otrzymamy 3 potrawki tej pysznej zupki. -Pułapka Na pewno każdy z Was natchnął się na Bloodwyna. Chce on od nas 10 bryłek rudy. Gdy mu odmówimy atakuje nas kopacz Herek. Drugą osobą, która chce nam skopać tyłek za to, że nie płacimy za ochronę jest Grim. Zwodzi on nas misją odzyskania klejnotów dla jakiegoś magnata. Predz północną bramą czekają na nas jego towarzysze. Ja radzę ich zabić przed zaakceptowaniem misji Grima. Później sobie wszystko wyjaśniacie... zależy od ciebie czy pozostaniesz w dobrych stosunkach, z Grimem czy wypowiesz mu wojnę Przyjęcie do Nowego Obozu: Jeśli chcemy zostać przyjęci musimy najpierw porozmawiać z Mordragiem, który zaprowadzi nas przed bramy Nowego Obozu oraz wręczy pierścień zręczności. Musimy udać się, do Laresa, przechodząc przez jego strażników powołujemy się na Mordraga. Oddajemy pierścień i wyrażamy chęć wstąpienia w szeregi Szkodników. Teraz idziemy do karczmy, która znajduje się na wysepce. Wykidajło żąda od nas 100 sztuk bryłek rudy. Niestety musimy mu zapłacić. W budynku spotkamy Baal Isidro. Ten nam się żali, iż nie może sprzedać ziela, lecz nie przyjmuje naszej oferty pomocy (wcześniej dajemy mu ryżówki). Udajemy się do Baala Kagana(jest on na samym początku "wielkiej jaskini" po lewej stronie) i opowiadamy mu o sytuacji Baal Isidra, do którego się znowu udajemy po skończonej rozmowie. Wtedy oddaje nam ziele licząc na to, że oddamy mu połowę zysku. Lecz my udajemy się do jakiegokolwiek kupca i sprzedajemy towar. Wracamy do Laresa i oddajemy mu rude otrzymaną za sprzedane ziele. Teraz pozostaje test zaufania. Udajemy się do Diega i wypytujemy go o to zadanie. Musimy udać się do Starej Kopalni i wziąć listę od Iana, która później zanosimy Laresowi, który dopisze do niej parę zdań. Wracmy do Starego Obozu i oddajemy listę Diego. Pozostała nam jeszcze rozmowa z Laresem i jesteśmy Szkodnikiem. (Zbroje sprzedaje Wilk). Teraz możemy iść do strażnika rudy maga Crosnosa, prosimy go o zadanie. Od tej pory możemy wchodzić do zamku w Starym Obozie (jesteśmy kurierami Magów Wody), zanosimy list Arcymistrzowi Magów Ognia. Gadamy z Milten i wykazujemy wobec niego nieufność ten zanosi list i każe nam iść do Torreza (stoi tuż obok) daje on nam w nagrodę pierścień siły. Idziemy do Obozu na Bagnie, gdzie za bramą zaczepia nas Lester. Po skończonej rozmowie zaczynamy drugi rozdział Misje poboczne w Nowym Obozie - Topielec - spod tamy Rozmawiamy z Homerem. Żali nam się, że jakiś stwór niszczy jego tamę. Nam nie pozostaje nic innego jak go zabić. Znajduje się on po drugiej stronie jeziora na klifie. (Wejdź do działu mapy i tam zobacz dokładniej) Wracamy do zleceniodawcy i pokazujemy lub oddajemy (nie pamiętam) pazury zabitego topielca. Ten może wreszcie spokojnie odpocząć. Dziękuje nam za wykonanie zadania. - Chata Krzykacza - Gadamy z Gornem i wypytujemy go o wolne mieszkanie. Ten nam opowiada o Krzykaczu, który bezprawnie przygarnął sobie chatkę tuż przy wejściu do "wielkiej jaskini". Udajemy się do niego. Lecz ten nie ma zamiaru się ruszyć. Musimy mu skopać tyłek. Wtedy zostawia chatę wolną, udajemy się do Gorna i opowiadamy mu o całej sytuacji. Od tego momentu mamy własną chatę. -Roznoszenie wody - dla Lewusa Jest to nieprzyjemne zadanie, początkowo Lewus prosi nas o wypełnienie drobnej przysługi, jaką jest rozniesienie wody zbieraczom. Niby nic trudnego, ale Lewus wymaga od nas tego codziennie. Jedynym sposobem na uwolnienie się od jego "reżimu" jest bójka. Jeśli wygramy możemy sami mu kazać nosić wodę. Koniec questa Przyjęcie do Obozu Sekty: Obóz jest miejscem, w którym jest wielbione bóstwo imieniem "Śniący". Duchowym przywódcą jest Y'Berion. Niżej w hierarchii Bractwa jest Cor Kalom. Cor Angar dowodzi elitarnymi strażnikami świątynnymi. Jeśli chcemy zostać nowicjuszem musi udać się do Cor Kaloma (zaprowadzi nas Lester) wyrażamy zainteresowanie przystąpieniem, lecz ten nie ma dla nas czasu. Oświadcza że zda się na zdanie Guru. Musimy przekonać do siebie, co najmniej 4.Pierwsz będzie Baal Nimb. Trzeba pamiętać, jakie reguły panują w Obozie, nie możemy odezwać się do Guru. Aby to zrobić musimy porozmawiać z Lesterm w miejscu gdzie będziecie daleko od Baala. Ma on pomysł jak zmusić do rozmowy swojego mistrza. Dalej wszystko będzie przebiegać zgodnie z jego planem. Mam poparcie pierwszego Guru:) Drugi będzie Baal Thondral, jest on ze swoimi uczniami. Musimy podejść do niego i ten do nas przemówi. Chce on abyś przyprowadził nowego członka do Obozu Bractwa. Poleca nam szukanie w Starym Obozie. Kopacz imieniem Dusty jest skłonny opuścić Stary Obóz. Opowiada nam o swoim przyjacielu Melivinie, który już dawno temu wyruszył do Obozu Bractwa. Odszukujemy go i rozmawiajmy na temat, Dustyego. Teraz może wrócić po kopacz i zaprowadzić do Baala Thondrala. Jest jeszcze jeden problem. Strażnicy przy południowej bramie żądają 100 bryłek rudy za opuszczenie obozu. Musimy zapłacić za Dustyego. Teraz możemy skończyć to zadanie. Zaprowadzamy go do Baala. Następny jest hmmm. Niech będzie Baal Run. Najpierw gadamy z Ghorimem. Ten jest zły, ponieważ cały dzień pracuje bez zmiany. Teraz idziemy, do Harloka(popala sobie fajkę koło Fortuno)i każemy mu udać się do pracy. Ten oczywiście odmawia. Musimy użyć siły,(Harlok jest słaby, bez problemu sobie z nim radzimy). Wtedy zmienia zmęczonego, Ghorima. Baal Orun widział cała sytuację i jest pod wrażeniem jak postąpiliśmy z Harlokiem. Orun każe Ci przynieść ziele zebrane przez zbieraczy. Są dwie grupy. Pierwszą prosto znaleźć. Na wprost od pomost ich ujrzysz. Porozmawiaj z Balmorem. Odda Ci całe zebrane ziele. Następna grupa jest znacznie dalej. Musisz iść cały czasz w lewo do grupy Balora. Gadaj z Iranem, lecz ten Ci nie ufa. Na dowód twojej lojalności nakazuje Ci zabić grupę krwiopijców, gdy już się nimi zajmiesz może odebrać ziele i wracać do Cor Kaloma. Idź po ważną nagrodę do Oruna. Będzie to zaklęcie snu, które wykorzystasz na jednym z uczniów Baal Cadara. Gdy mu zaimponujesz odkrywa twój wielki potencjał. Zyskasz jego poparcie u Cor Caloma. Ostatni z Balów jest na placu świątynnym. Jego imię brzmi Baal Tyon. Aby zyskać jego poparcie idź do Nowego Obozu. Musisz odnaleźć Baal Kagan i pomóc mu w rozprowadzeniu ziela. Sprzedajesz je najemnikom oraz szkodnikom. Musisz sprzedać chyba 10 sztuk. W ranach nagrody wybierz pomoc w dostaniu się do Obozu Bractwa. Ten daje Ci specjalne ziele, które wręczasz Ball Tyonowi. Ten będąc na haju wstawi się za ciebie u Cor Kaloma. To już wszyscy. Teraz idź porozmawiać z Kalemom. Od tej pory należysz do SEKTY. Dwój przywódca zleca Ci zadanie sprzedaży ziela w Starym Obozie. Sprzedajesz jest w zamku człowiekowi o imieniu Baltromo. Od tej pory możemy wchodzić do zamku w Starym Obozie (jesteśmy kurierami Magów Wody), zanosimy list Arcymistrzowi Magów Ognia. Gadamy z Milten i wykazujemy wobec niego nieufność ten zanosi list i każe nam iść do Torreza (stoi tuż obok) daje on nam w nagrodę pierścień siły. Teraz udajemy się do Obozu Bractwa gdzie zaczepia nas Lester. Zaczyna się drugi rozdział. Misje poboczne w Obozie Sekty Nie przypominam sobie żadnego zadania dodatkowego, pamiętam, że Balmor zdradził Ci imię (Cipher) w Nowym Obozie, któremu możesz sprzedać ziele, ale ja z tej propozycji nie skorzystałem » Rozdział II « Po dołączeniu do jednego z obozów będziesz mógł nareszcie wejść do zamku w Starym Obozie, aby dostarczyć list do Magów ognia Lester informuje Cię, że chce się z tobą spotkać sam Y'Berion, więc czym prędzej udajemy się do świątyni i rozmawiamy z przywódcą Sekty. Dowiadujemy się o zamiarach Obozu Bractwa, prowadzą oni, bowiem przygotowania do przywołania "Śniącego". Lecz jak zawsze pojawia się jakiś problem. Tym razem musimy odnaleźć kamień ogniskujący, niezbędny do tego by rytuał przywołania przebiegł prawidłowo. Nowicjusz wysłany wcześniej nie powrócił, dostajemy mapę i wyruszamy. Gdy dotrzemy na miejsce odnajdujemy tam Nyrasa, który postradał zmysły, rzuca się na Ciebie bez chwili namysłu. Zabijamy go i wracamy do Y'Beriona wraz z kamieniem ogniskującym. Po odebraniu nagrody, dostajemy kolejne zadanie. Szczegóły zdradzi nam Cor Kalom. Prosi nas abyśmy udali się do Starej Kopalni i poszukali składniku silniejszego niż wnętrzności pełzaczy. Służy do zwiększeniu mocy nowicjuszy podczas przyzwania. Bezpośrednio w kopalni rozmawiajmy z Janem i wyjawiamy mu zamiar, z jakim tu przybiliśmy, czyli poszukiwanie gniazda pełzaczy. Jana zleca nam zadanie odnalezienia części do pewnej maszyny (koło zębate) sugeruje, że może się ono znajdować przy starym rozdrabniaczu w jednej z jaskiń, przy której stoi strażnik. Musimy zmierzyć się z pełzaczami. Gdy już to zrobimy możemy zabrać koło i wracać do Iana. Ten udziela Ci pozwolenia na otworzenie bramy prowadzącej do gniazda. Odszukujemy Ashgana, który jest na samym dole. Informujemy go, że Jan wyraził zgodę na otwarcie bramy, lecz ten boi się ją otworzyć i karze nam przyprowadzić tu, co najmniej trzech strażników świątynnych (są to ci, którzy mają imiona). Gdy już wyjście jest zabezpieczone otwieramy szyb. Musimy użyć kołowrotu. Wraz ze strażnikami pokonujemy pierwsze grupy pełzaczy. Dalej idziemy sami. Jest to proste zadanie. Po drodze spotykamy nieliczne pełzacze i gdy na ścianach pojawiają się czerwone linie to znak, że jesteśmy blisko gniazda. Z królowa rozprawiamy się bez problemu, gdyż ta nie może się ruszać. Zbieramy jaja, które leżą wokół zabitego stwora. Wychodząc z kopalni rozmawiamy z każdym i meldujemy o naszych dokonaniach. Wracamy do Cor Kaloma i oddajemy mu zdobyte jaja. Jest wyraźnie zadowolony i pozwala nam wybrać sobie typ nagrody. Przywołanie jednak nie może nastąpić. Potrzebna jest jeszcze jedna księga (Almanach), którą mamy odzyskać, Cor Kalom wysłał już nowicjusz, lecz ten znowu zawiódł. Odnajdujemy go na placu świątynnym. Biedak żali się nam, że sprawcą tego zamieszania są gobeliny, które wykradły mu tą księge. Oferujemy mu pomoc. Talas zaprowadza nas przed most, gdzie dalej boi się iść. Czeka tam na nas armia (dosłownie) gobelinów. Gdy się już z nimi uporamy w jednej z jaskiń jest Almanach. Wracam razem z nowicjuszem do obozu. Cor Kalom jest zachwycony. Mówi nam, że ceremonia przywołania odbędzie się wieczorem gdzie musimy się zjawić (o 21.00). Obejrzymy filmik, który nie odpowiada na żadne dotychczasowe pytanie dotyczące Śniącego. Rozpoczyna się III rozdział. » Rozdział III « Udajemy się do Cor Angara, który prosi nas o wyświadczenie przysługi. Chce on abyśmy udali się na terytorium orków w celu odnalezienia ekspedycji, która wyruszyła wraz z Baal Lukorem. Jako przewodnik będzie nam służył, Talas który nie zbyt chętnie wyraża zgodę. Przechodzimy przez most i rozprawiamy się z napotkanymi orkami. Używam kołowrotu, który znajduje się po lewej stronie od wejścia do starożytnej niegdyś świątyni. Bedąc już w środku opróżniamy każda mumię, dzięki temu zyskujemy wiele cennych przedmiotów. Sytuacja staje się nerwowa, gdy poruszając się do przodu napotykamy ciała strażników świątynnych. Wreszcie dochodzimy do miejsca, w którym spotykamy walczącego Baal Lukora, któremu czym prędzej pomagamy. Po krótkiej rozmowie wyruszamy nim w poszukiwania. Wchodzimy do korytarza po prawej. Schodząc coraz niżej dochodzimy do miejsca, w którym jedno z pomieszczeń jest zamknięte. Aby je otworzyć wchodzimy do pomieszczenia obok i ciągniemy za dźwignię. Znajdujemy połowę zniszczonego pergaminu. Wracamy w gorę i tym razem wchodzimy do środkowego tunelu. Znajduje się tam ostatnia cześć wcześniej odnalezionego zwoju. Wychodząc Baal Lukor dostanie rozszyfruje treść zawartą na piśmie. Jest to orkowe zaklęcie teleportacyjne, które niebawem wykorzystamy. Wchodzimy do ostatniego z korytarzy, gdzie musimy pokonać trudnych wrogów. Stając po środku pomieszczenia Baal rozpoznaje to miejsce z wizji Y'Beriona. Stajemy przed ścianą, w której widzimy zarys drzwi. Używamy zaklęcia teleportacji i jesteśmy po drugiej stronie. Używamy kołowrotu by wpuścić Lukora, z którym przeszukujemy kryptę. Lecz nie odnajdujemy tu odpowiedzi na żadne dotychczasowe pytanie, jednym słowem nic tam nie ma. Baal Lukor na myśl porażki postradał zmysły i rzucił się na nas z premedytacją. Niestety musimy go zabić. Po tych dziwnych zdarzeniach wracamy do Cor Angara i opowiadamy mu o wszystkim. Teraz musimy odnaleźć najmocniejsze zioła dla umierającego Y'Beriona. Znajdują się one na bagnach niedaleko drugiej grupy zbieraczy. Roślinki charakteryzuje pięć zielonych oraz pomarańczowych listków, czym prędzej je zbieramy i wracamy na świątynny dziedziniec. Niestety jest już za późno. Duchowy przywódca Obozu Bractwa odszedł w zaświaty. Cor Angar wyjawia nam ostatnie zdania wypowiedziane przez jaśnie oświeconego, który nie kazał po żadnym pozorem przywoływać śniącego, który jest wnioskując z wizji demonem. Y'Berion tuż przed śmiercią ostatnią nadzieje pokładał w planie ucieczki Magów Wody. Zabieramy kamień ogniskujący oraz almanach z kufra Cor, Kaloma który wraz z najbardziej wierni wyznawcami wyruszył w poszukiwaniu Śniącego. Udajemy się do Nowego Obozu. Po drodze do wielkiej jaskini spotykamy Gorna, który radzi nam abyśmy udali się najpierw do Strażnika Rudy Cronosa. Opowiadamy mu o wszystkich wydarzeniach, które zaszły w ostatnim czasie. Ten zdradza nam hasło, które następnie powtarzamy strażnika pilnujących magów. Odnajdujemy Satrasa. Ten jest wyraźnie zaniepokojony wiadomościami z Obozu Bractwa. Oddajemy mu kamień ogniskujący oraz almanach. Saturas zdradza nam sekrety planu dotyczącego ucieczki z Górniczej Doliny. Zleca nam on zadanie odnalezienia 4 pozostałych kamieni ogniskujących. Dostajemy również mapę, na której jest zaznaczone pierwotne położenie wszystkich kamieni. Kolejność wykonania tego zadania jest dowolna. Lecz aby nie tracić czasu wychodząc z Nowego Obozu kierujemy się w prawo i podążamy ścieżką idącą w górę. Zabijamy napotkany pełzacze i po kilku minutach spotykamy walczącego Miltena. Chce on zdobyć naszyjnik orków znajdujący się w pobliskiej krypcie, w miejscu, w którym również znajduje się jeden z kamieni ogniskujących. Mitlen ofiarowuje nam pewne zaklęcie, które mamy wykorzystać przeciw jednemu z nieumarłych. Na naszej drodze staje kilka szkieletów oraz nadzorca, którego zabijamy zaklęciem. Przeszukujemy całe pomieszczenie i odnajdujemy kamień. Naszyjnik posiada nadzorca, którego ciało plądrujemy. Milten wyraża entuzjazm, gdyż zwracamy mu artefakt. Mamy już jeden kamień, wyruszamy w poszukiwaniu kolejnych. Udajemy się do myśliwych, których napotkaliśmy na początku gry. Udajemy się w prawo ciągle idąc w górę. Ku naszemu zdziwieniu zastajemy na miejscu Diega. Droga do kamienia zagradza nam ogromny Troll. By się go pozbyć musimy wykorzystać zaklęcie, które leży obok nas. Jest to czar zmniejszenia potwora. Wiecie, co z nim należy zrobić. Mały Troll nie sprawia żadnego kłopotu. Udajemy się do kołowrotu, który jest zacięty, lecz Diego natychmiast naprawia ten problem. Zabieramy kamień, którego strzegą nie przyjemne harpie. Od tego momentu mamy w swym posiadaniu dwa kamienie. Kolejny kamień znajdziemy w górskiej fortecy. Od południowej bramy Starego Obozu idziemy cały czas prosto. Na swej drodze napotykamy stado orkowych psów, lecz jeśli chcemy uniknąć walki po lewej stronie łatwo można wejść na górę. Będąc już na szczycie idziemy nadal w górę. Przechodzimy przez most i rozprawiamy się z ogarami. W ich siedlisku są drzwi, przez które przechodzimy. Znajdujemy tam młot orków. Poruszamy się dalej. Dochodzimy do mostu, na którym spotykamy kamiennego golem. Zmieniamy oręż na wcześniej znaleziony młot, gdyż jest o wiele skuteczniejszy. Tuż za mostem jest Lester. Poszukuje on dokumentu, dzięki które stanie się on właścicielem tejże fortecy. Oferujemy mu współpracę i wraz z nim wyruszamy w poszukiwania. Na górze napotkamy wiele harpii. Będąc już w środku penetrujemy wszystkie pomieszczenia. W jednej ze skrzyń odnajdujemy klucz. Po drabinie udajemy się na górę, następnie na balkon gdzie stoi Lester. Jest tam również skrzyń, którą otwieramy znalezionym kluczem. Odnajdujemy dokument, który poszukuje, Lester. Dostaniemy od niego kilka zwojów telekinezy. Stajemy na brzegu balkony, aż podświetli nam się kamień. Korzystamy z telekinezy i odzyskujemy tak poszukiwany artefakt. Udajemy się w miejsce położenia ostatniego kamieni. Spotykamy tam Gorna, z którym możemy czuć się bezpiecznie. Dla bezpieczeństwa przeszukujemy wraz z naszym towarzyszem jaskinie znajdującą się pod nam. W jednej ze skrzyń odnajdujemy zwój z zaklęciem przemiany w chrząszcza. Wracamy na górę i przechodzimy przez kłodę i rozprawimy się zębaczami. Znajdujemy się pod bramą. Aby przedostać się na drugą stronę musimy wykorzystać zwój przemiany w chrząszcza. W murze jest mała dziura prze, którą przechodzimy. Wciskamy enter i powracamy do dawnej postaci. Otwieramy bramę za pomocą kołowrotu. Czeka nas walka ze sporym stadem zębaczy, następnie udajemy się w lewo tunelem. W pomieszczeniu odnajdujemy ostatni kamień ogniskujący. Wracają czeka nas walka z młodym trollem. Używa teleportu do Magów Wody. Saturasowi oddajemy kamienie. Lecz jest jeszcze jeden problem. Do detonacji kopca rudy jest potrzebnych trzynastu magów. W Kręgu Wody jest ich sześciu, i aby zyskać kolejną szóstkę udajemy się do Starego Obozu do Magów Kręgu Ognia. Przed bramą północną spotykamy roztrzęsionego Milten. Z jego ust dowiadujemy się o rzeczach nie zwykłych. Stara Kopalnia została zawalona, Gomez kierowany gniewem pozabijał wszystkich Magów Ognia prócz Miltena, który zdołał ujść z życiem. Przy południowej bramie jest Diego. Udajemy się do niego. Ten mówi nam o zamiarach Gomeza, który chce zaatakować Wolną Kopalnię, aby uzyskać już utraconą pozycję w Kolonii Karnej. Teleportujemy się do Saturasa o opowiadamy mu zaszłej tragedii. Rozpoczyna się IV rozdział » Rozdział IV « Magowie Kręgu Ognia nie żyją, Wolna Kopalnia zaatakowana z taką perspektywą przystępujemy do czwartego rozdziału. Saturas wysyłając nas po kamienie ogniskujące wspominał o jeszcze jednym magu, lecz nie chciał mówić wiele na ten temat, ale w danej sytuacji jest on jedyną nadzieją na opuszczeni koloni. Musimy go odnaleźć. Według podań jego wież znajduje się na terytorium orków. Jego imię to Xardas. Przed wyruszenie zaopatrujemy się w czary z kręgu ognia oraz wody, gdyż jedynego wejścia strzegą trzy golemy. Wobec pierwszego używamy orkowego młota. Następnego zabijamy czarami ognia natomiast ognistego golema czarami lodu. W wieży czeka nas spotkanie z demon. Na szczęście nie musimy z nim walczyć. Oddajemy mu trzy serca wcześniej zabitych golemów. Ten stwierdzając, że jestem godzien na spotkanie z magiem daje nam runę teleportacyjną. Korzystamy z niej i staje przed obliczem Xardasa. Ten posiada cenne informacje, które odrzucają przypuszczenia Magów Wody. Każe on nam odnaleźć szamana, który posiada wiele wiadomości na temat Śniącego. Znajduje się on koło cytadeli, orków. Leży on niedaleko mostu, przez który przechodziliśmy szukając kamienia ogniskującego w górskiej fortecy. Gdy już się tam udamy naszym oczom ukaże się widok walczącego szamana. Natychmiast mu pomagamy, i już po stoczonej bitwie zaczynamy z nim gadać. Jedyna droga do wolności prowadzi przez miasto orków i świątynie, do której musimy się udać. Ur Shak chce abyśmy nie szli na tereny orków ponieważ jego bracia nas zaatakują. Każe on nam zrobić pewną broń o nazwie Ulu-Mulu, dzięki której będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po mieście orków. Twórcom takiego oręża może być pewien ork niewolnik, który pracuje w Wolnej Kopalni, którą oczywiście musimy odbić, lecz najpierw wracamy do Xardas i zdajemy mu relację z rozmowy. Wracamy do Nowego Obozu, i rozmawiamy z Saturasem a następnie udajemy się do Wolnej Kopalni. Po drodze spotykam grupę najemników, w której jest Gorn. Gadamy z nim i dowiadujemy się, że zostaliśmy wybrani wraz z Gornem do spełnienie ambitnego planu odbicia kopalni. Wcześniej idziemy do Wilka, który chce dla nas wykonać pancerz z płytek zębaczy, które musimy dla niego zdobyć. W Wolnej Kopalni zabijamy pierwsze szeregi strażników. Bramę otwieramy kołowrotem, który jest w stróżówce (budynek po prawo). Będąc już w kopalni zabijamy praktycznie wszystko, co się rusza. Pamiętamy, aby dobić strażników. Przemierzamy cała kopalnię i zabijamy wszystkich cieni, strażników oraz pełzacze pamiętając o zebraniu płytek. Na podeście odnajdziemy orka, z którym rozmawiamy. To on dla nas wykona Ulu-Mulu, lecz najpierw musimy odnaleźć dla niego lek, który niesforny ork zgubił. Znajduje się on nie daleko od tego właśnie miejsca. Musimy trochę poskakać, aby dostać się do tej szczeliny. Gdy już oddamy mu lekarstwo możemy powrócić do tematu Ulu-Mulu. By skonstruować ten symbol przyjaźni Tarrok potrzebuje najdroższych części cieniostwora, węża błotnego, troll i ognistego jaszczura. Wychodząc z kopalni udajemy się do Lee, który wręcza nam nagrodę za odbicie kopalni natomiast Wilkowi dajemy płytki z pełzaczy. Węże błotne znajdziemy na bagnach koło Obozu Bractwa, trolla w tym samym miejscu gdzie znajdował się kamień ogniskujący, którego zdobyliśmy z pomocą Diego. Ogniste jaszczury są przy wraku statku lub na terytorium orków, a ciniestowra znajdziemy w lesie między Starym Obozem a Obozem Sekty. Teraz możemy powrócić do kopalni i przekazać przedmioty Tarrkowi, który natychmiast wykona dla nas Ulu-Mulu. Zaczyna się rozdział V. » Rozdział V « W mieście orków jesteśmy wyposażenie u Ulu-Mulu, które chroni nas przed atakami. Przed mostem do miasta spotykamy, Ur-Shaka który zdradza nam, że są dwa sposoby dostania się do świątyni Śniącego. Pierwsza poprzez wykorzystanie orkowego zaklęcia teleportacji, albo poprzez figurkę znajdującą się na totemie. Aby ją ściągnąć wykorzystujemy zwoje z telekinezą, lecz wtedy musimy być przygotowani do walki. Będąc w środku przechodzimy po kolumnie i walczymy z pierwszymi szkieletami. Po lewej stronie jest zamknięte pomieszczenie, wciskami przełącznik i walczymy z dwoma szkieletami i wciskamy kolejne przełączniki. Teraz spotykamy trzy większe przełączniki, których musimy użyć w odpowiedniej kolejności, której niestety nie pamiętam, więc będziecie się musieli trochę pogłowić. Gdy już się to nam uda mamy dostęp do kolejnych pomieszczeń, w których prócz szkieletów będą kolejne dwa przełączniki. Jeden z nich to pułapka, natomiast dzięki drugiemu wysuwają się filary. Idziemy dalej i spotykamy pierwszego szamana. Gdy już się z nimi uporamy bierzemy jego miecz i wsadzamy go w szczelinę, dzięki czemu otwierają się wrota i możemy iść dalej. Teraz wchodzimy po wcześniej wysuniętych filarach i zabijamy nieumarłego orka. Wciskamy przełącznik, walka z demonem i już drugi szaman ukazuje się naszym oczom. Wykonujemy te same czynności, co przy pierwszym. Wchodzimy do ciemnego tunelu w głównym pomieszczeniu i poruszamy się do przodu, zabijając szkielety oraz pełzacze. I znowuż przyciski przy odpowiedniej kombinacji pojawi się już trzeci szaman. Bierzemy wszystkie pozostawione przez niego przedmioty i tunelem idziemy w drugą stronę. Znajdziemy duże czerwone pomieszczenie, do którego wchodzimy i wciskamy przycisk, teraz stajemy przy drugim wejściu i używamy kuszy, gdy podświetli się przełącznik. Na lewej ścianie jest kolejny przycisk, pochodnia, kusza i otwierają się kolejne pomieszczenie z przełącznikami. Jeżeli wybierzemy złą kolejność pojawi się demon. Jeśli sekwencja będzie dobra otwierają się drzwi. Idziemy prosto ii dochodzimy do jeziora pełnego lawy. Wchodzimy do każdego pomieszczenia z demonem wciskamy przełącznik. Teraz mamy dostęp do budynku na środku lawy, lecz nie wchodzimy głównym wejściem tylko poprze okno. W środku zabijamy demon i zabieramy lezący tam miecz. Idziemy do pomieszczenia gdzie po lewą są filary natomiast po prawo zamknięta brama. Po filarach dostaniemy się do windy. Schodzimy do wody i wciskamy przyciski, dzięki czemu otworzy się brama. Zabijamy wszystkie demony i idziemy przed siebie. Spotykamy ostatniego szamana. Niestety nasz oręż jest nie skuteczny. Wychodzimy ze świątyni i teleportujemy się, do Xardasa, dają mu tajemniczy miecz. W czasie jego studiowaniu tego oręża udajemy się do jego zatopionej wieży. Nurkujemy i jesteśmy już w pomieszczeniu. W skrzyniach znajdziemy prócz zbroi runę teleportacyjną do Magów Ognia. Korzystamy z niej i możemy policzyć się z Gomezem. Jeśli chcemy by nasza zbroja była lepsza uwalniamy z lochów kowala Stano, który może ją nieco ulepszyć. Wracamy do Xardasa, ten już przygotował zaklęcie pozwalające przywrócić dawną moc Uriziela. Udajemy się do Nowego Obozu i spotykamy Miltena. Prosimy go o pomoc i wraz z nim Uriziel staje się najpotężniejszym orężem w grze. Zaczynam rozdział VI » Rozdział VI « Po krótkim filmiku udajemy się do Xardasa, gdzie następnie wracamy do świątyni. Wyposażeni w potężny Uriziel bez kłopotów pokonujemy ostatniego szamana. Idziemy cały czasz przed siebie i zabijamy templariuszy. Ku naszemu zdziwieniu spotykamy ponownie Xardasa. Rozmawiamy z nim, następnie udajemy się do pomszczeń, w których znajduje się wiele bonusowych eliksirów. Teraz schodzimy cały czas w dół. Spotykamy Cor Kaloma z jego wiernymi towarzyszami. Szybko się z nimi rozprawiamy i przechodzimy do unicestwienia, besti. Aby to zrobić do każdego filaru wbijamy szamańskie miecze, czeka nas pięć pojedynków z demonami. Gdy przebijemy ostatnie serce dobiega finał Gothica. Śniący nie stanowi już zagrożenia....:)
Avatar
Midvith, 26.10.2007, 23:56
Interesujące... ponieważ ta solucja znajduje się również na kilku innych stronach, między innymi na www.gothicworld.pl/viewpage.php?id=14
Avatar
Diegus, 27.11.2007, 02:18
no wiesz właśnie na niektórych stronach ją zamieściłem:P
Avatar
daw, 07.03.2008, 17:16
gdzie na początku 3 roździału na cmentarzysku orków można znaleść 2 połowe pergaminu dla bal lukora, i gdzie wtedy jest alhemik
Avatar
terminator, 28.03.2008, 05:32
Dobra to teraz idę do pomieszczeń bonusami i w dół i zabijam Śniącego i GOTHIC 2.
Avatar
terminator, 28.03.2008, 05:33
A ha terminator to daw.
Avatar
Dan110, 12.08.2008, 04:52
Gdzie mozna znalezc ostatni chromanin
Avatar
Dreikart, 30.12.2008, 07:31
ehh to raczej nie tutaj tylko w dziale chromanin ale znajdziesz go w tym samym miejscu co pierwszy tom, się napracowaliście myślę jednak że lepiej jest mieć orginalną grę do której dołączona jest instrukcja i poradnik co najmniej ja tak mam ;] ale te solucje nie są złe tylko wszystko się zlewa w jedno i nieprzyjemnie mi się to czyta.
Avatar
Gamec, 17.01.2009, 00:09
Zrobiłem trochę porządków z układem tekstu, powinno się lepiej czytać ;).
Avatar
terminator, 15.11.2009, 20:53
ostatni jest tam gdzie 1
Avatar
przemek1607, 31.03.2010, 15:24
ja w modzie mroczne tajemnice byłem władcą najlepszego obozu bo są nowe

Napisz komentarz

Komentowanie tylko dla zalogowanych użytkowników.