Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
Zapowiedź

Zapowiedź

Producent: CD Projekt Red Studio
Wydawca: CD Projekt
Dystrybutor PL: CD Projekt
Kategoria: cRPG
Data premiery: 2007
Data wydania PL: 2007
Tryb gry: single
Tryb multiplayer: brak
Wymagania wiekowe: +12

Wydaje mi się że wiele osób czekało aby wreszcie ktoś postanowił zrobić grę na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego. W Polsce od dawna mówiło się o potrzebie zrobienia dobrej, polskiej gry (nie obrażając Chrom, oraz innych dobrych tytułów) i taką najprawdopodobniej stanie sie The Witcher czyli Wiedźmin. Do zakończenia prac nad grą jest jednak wciąż daleko jednak już teraz możemy zaobserwować jak wspaniale zapowiada nam się ten tytuł.

Jednak nie przyjdzie nam tutaj wcielać się w role tytułowego Geralta z Rivii i przeżywać jego przygody. Panowie z Red Studio postanowili na podstawie ,,czasów'' w których działy się tamte fakty stworzyć zupełnie nową historie wraz z nowym Wiedźminem którym my pokierujemy. Nie znaczy to, że nie spotkamy tutaj znajomych miejsc i osób.

Spotkamy tutaj przyjaciela Białowłosego Wiedźmina czyli Jaskra. Bedziemy również na terytoriach Króla Foltesta. Odwiedzimy (co prawda zrujnowane) Kaer Morhen. Natkniemy się również na miasto Wizyme. Nie będe mówił o reszcie miast, osad i osób z którymi się spotkamy aby nie psuć wam zabawy.

The Witcher to gra łącząca spektakularne, zapierające dech w piersiach wizualizacje scen akcji oraz skomplikowaną i wciągającą fabułę. Wizję gry można najkrócej podsumować następującymi słowami: nastawiona na akcję, niesamowita graficznie i łatwa w użytkowaniu gra role-playing o skomplikowanej i wciągającej fabule, przeznaczona dla jednego gracza.

Wiedźmin to wojownik szkolony od małego i przemieniony przez mutacje i próby. Na życie zarabia on zabijaniem potworów i należy do założonego dawno temu bractwa, którego celem jest ochrona ludzi przed wilkołakami, ożywieńcami i całym szeregiem innych potworów. Postać gracza nie jest jednak idealistą uważającym, że może ocalić świat - zabijanie potworów to jego zawód, który wykonuje dla pieniędzy, a nie sławy i chwały. Wiedźmin jest mistrzem walki na miecze, a jego zdolności bojowe dodatkowo zwiększa umiejętność korzystania z magicznych znaków wiedźmińskich. Gracz musi ciągle dokonywać wyborów, które będą wpływać na rozwój prowadzonej przez niego postaci. Wszystkie modyfikacje cech bohatera gracza oraz zmiany jego wyglądu czy wyekwipowania znajdują odbicie w toku prowadzonej rozgrywki.

Świat gry ma wiele wspólnego z innymi fantastycznymi krainami, równie wiele wyróżnia go jednak z całego tłumu nierzeczywistych miejsc. Nie składa się on jedynie z czerni i bieli, nie ma w nim jasnego rozróżnienia dobra od zła - to dlatego zaludniające go postaci są tak wiarygodne i zachowują się jak prawdziwi ludzie. To interesujące, ciekawe miejsce w wielu elementach bazujące na analogiach z naszą własną rzeczywistością. Świat Wiedźmina może być również miejscem ponurym, pełnym przemocy i występku - miejscem, w którym przetrwają tylko najsilniejsi i najsprytniejsi. Z punktu widzenia gracza najważniejszą cechą tego świata jest istnienie w nim kasty wiedźminów. To członkowie bractwa wojowników szkoleni do zabijania potworów i chronienia ludzi przed niebezpieczeństwami. Pozostało już ich niewielu, ale zbliża się czas, kiedy jeden z wiedźminów odegra znaczącą rolę w naszej opowieści...

Północnym krainom zagraża potworna zagłada - według przepowiedni elfiej wieszczki imieniem Ithlinne, świat zostanie zniszczony w Czasie Białego Zimna i Białego Światła, a od północy skuje go lód i pokryje śnieg. Przepowiednia końca nie jest jedynym zmartwieniem północnej ludności - niedawno skończyła się krwawa, okrutna wojna z południowym cesarstwem Nilfgaardu i elfami, która spowodowała wielkie spustoszenie żyznych niegdyś krain; upada władza skłóconych ze sobą królów rządzących w imię partykularnych, krótkoterminowych interesów... W tym całym chaosie i zamieszaniu jawi się nowy bastion pokoju - Zakon Płonącej Róży. Należący do niego rycerze obiecują bezpieczeństwo i dobrobyt, a także zjednoczenie całej Północy. Twierdzą również, że jedynie potęga czczonego przez nich ognia zdoła powstrzymać nadchodzącą zimę, ale kataklizm przeżyją tylko ludzie północy. Zakon zyskuje na znaczeniu - królestwo Aedrin przekazało mu pewne ziemie, z których prowadzi on wojnę z elfami z Doliny Kwiatów. Wydaje się, że wojowniczy mnisi dążą do wkupienia się w łaski możnych z północy i zapanowania nad zamieszkiwanymi dotychczas przez elfy pustkowiami.

Tymczasem na drogi i szlaki powróciły hordy bestii, w tym wiele dawno zapomnianych lub wytępionych. Potwory żywią się truchłami zmarłych, atakują żywych i szerzą strach wśród mieszkańców Północnych Królestw. Doszło nawet do tego, że plotkuje się o niemożliwym - że ktoś w tajemnicy hoduje te bestie, zamierzając wykorzystać je w nieznanym jeszcze celu...

Akcja gry rozpoczyna się w Kaer Morhen. Wiedźmińskie siedliszcze staje się obiektem ataku tajemniczych bestii. Gracz bierze udział w bitwie, później zaś wyrusza na północ, by poznać przyczyny najazdu i zemścić się na jego organizatorach. Po drodze walczy z setkami rzezimieszków i tysiącami bestii takich jak mantikory, utopce, kościogłowy czy szczurołaki. Rozwija swe umiejętności, zwiedza kolejne krainy i ćwiczy podstawy magii (wiedźmińskie znaki, zioła, talizmany). Często rozmawia z napotkanymi postaciami i wykonuje zlecone przez nich zadania.

Jeśli wiedźmin - dzięki staraniom gracza - przetrwa tę pierwszą bitwę, to czekają go następne. Bohater będzie podróżował po rozległych obszarach Północnych Królestw, odwiedzał różnorodne miejscowości, spotykał ciekawe postaci, czasami je zabijał... Dowie się, kto stoi za atakiem na Kaer Morhen i pozna tajemnice, które mogą zagrozić całemu światu. Rozgrywka toczy się wprawdzie w świecie opisywanym w prozie Andrzeja Sapkowskiego, gracze nie muszą jednak znać jego powieści i opowiadań, aby móc czerpać z gry przyjemność. Intryga The Witcher nie jest powiązana z wydarzeniami znanych z kart literatury, fani ASa odwiedzą jednak w niej wiele znajomych miejsc i spotkają kilka dobrze sobie znanych postaci.

W czasie naszych porozach napotkamy wiele potworow z ktorymi walczyl rowniez, nasz znajomy Wiedzmin - Geralt. Beda to m.in Utopce, Graveiry, Koscioglowy, Szczurolaki oraz wiele innych z ktorymi bedziemy mieli mase klopotow :) Z tych oraz innych powodow mozna stwierdzic ze w czasie naszej podrozy nie bedziemy sie nudzic oraz stoczymy wiele roznych smiertelnych potyczek. Pozostaje mi jedynie życzyć wam szczęścia w grze, zabicia wielu potworow oraz celnych ciec i uderzen.

Podsumowanie zapowiedzi:
Wady:

  • Prawdopodobnie cena
  • Wymagania, również prawdopodobnie

Zalety:

  • Walki w czasie rzeczywistym z animacjami motion capture ruchów wykonywanych przez mistrza średniowiecznej sztuki walki na miecze
  • Ciekawa fabuła pełna nagłych zwrotów akcji umiejscowiona w skomplikowanym, ale spójnym otoczeniu.
  • Możliwość wykonania większości zadań na kilka sposobów.
  • Trzy różne zakończenia zależne od wyborów dokonywanych przez gracza w trakcie przygody.
  • Długi czas gry
  • Muzyka
  • Swietna Grafika!
  • Mozliwość łączenia ciosów w smiertelne kombinacje

Wyszukiwarka

Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać więcej? Znajdź podobne artykuły dzięki naszej wyszukiwarce:

Komentarze

Brak komentarzy. Może będziesz pierwszy?

Napisz komentarz

Komentowanie tylko dla zalogowanych użytkowników.