Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
Mitra

Mitra

Data opublikowania: 28.04.2007, 18:31

"Mitra wolałby mieć ludzi stojących przed nim - nie pełzających na swych brzuchach jak robaki lub rozlewających krew zwierząt we wszystkich jego ołtarzach"
-The Black Colossus, Robert E.Howard.

 

Proste i nie przystrojone wobec obfitego wyglądu świątyń Ishtar. To jest prosta charakterystyka, piękna i dostojna zarazem, Mitryjskiej religi.

Sufit był wysoko, ale nie był kopułą, był to zwykły biały marmur, taki jak na ścianach i podłodze, dawniej z cienką złotą wstęgą przebiegającą wokół nich. Za ołtarzem z czystego jadeitu, nie zbrukany ofiarami, stał piedestał, na którym siedziała materialna manifestacja bóstwa. Yasmela spoglądała na budzące strach, rozciągnięte wspaniałe ramiona, bezmiernie oczy, o jasnym, ostrym spojrzeniu, patriarszą brodę, grube loki włosów, otoczone prostą opaską na jego skroniach. Chociaż się nie znała, było to sztuką w najwyższej formie - wolna, niesztuczna artystyczna ekspresja wysoce estetycznej rasy, nieskrępowana przez obowiązującą symbolikę.

"To jest tylko symbol boga. Nikt nie wie jak Mitra wygląda. To tylko reprezentuje go jako wyidealizowaną formę ludzką, bliskiej perfekcji, o jakiej człowiek może pomyśleć. On nie mieszka w zimnych kamieniach, tak mówią kapłani Ishtar. Mitra jest wszędzie - nad nami i wokół nas, a czasem marzy sobie wysoko gdzieś pomiędzy gwiazdami. Lecz tutaj się skupia, przeto błagajmy go."
-The Black Colossus, Robert E. Howard.

Mitra jest najczęściej czczonym bogiem w Hyborii i jest głównym bóstwem prawie w wszystkich Hyboriańskich królestwach, nie wykluczając Aquilionii, Ophir, Nemedii, Brythunii, Corinthii, a także Zingrii.

Wyznanie Mitry jest monoteistyczne. Są liczni święci, ale nie ma innego boga niż on. Jego wyznawcy zachowują podejrzliwość wobec innych bogów i religii, a w szczególności wyznania Seta i Pictijskich zwierzęcych bogów.

W przeciwieństwie do Croma i Seta, Mitra jest miłym bogiem, acz pokazuje wyznawcom drogę do lepszego życia. Teologia bazuje na sprawiedliwości i na wielkim poczuciu co jest dobre, a co złe. Od wyznawców wymaga się aby dążyli do sprawiedliwości i chętnie przebaczali.

Kler Mitry jest ogromny, a świątynie ku czci boga są wszędzie, o szerokich wpływach. Świątynie Mitry są całkowicie pozbawione jakichkolwiek ornamentów. To ma ponoć odzwierciedlać pobożną i ascetyczną ideę boga. Mitra nie potrzebuje żadnych szlachetnych metali ani wyszukanych ozdób. Chce tylko modlitwy w jego imieniu, a nie niepotrzebnych ofiar, brzydzi się rytuałami z ludzkich ofiar, rozpowszechnionych w wielu innych hyboriańskich religiach.

Wyszukiwarka

Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać więcej? Znajdź podobne artykuły dzięki naszej wyszukiwarce:

Komentarze

Brak komentarzy. Może będziesz pierwszy?

Napisz komentarz

Komentowanie tylko dla zalogowanych użytkowników.