Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
HeroScape

HeroScape

Data opublikowania: 27.09.2007, 06:44
Ostatnia edycja: 26.01.2008, 23:27
Mając pierwszy raz okazję zobaczyć tą grę jedynie w pudełku, na półce od razu przeszedł mnie dreszcz. Bardzo przyjemny i ekscytujący dreszcz. Przed zapoznaniem się całkowicie z grą czytałem nieco o niej, szukałem informacji w Internecie. Wreszcie... wreszcie gra zawitała na mojej półce. Ledwie listonosz mi ją wręczył, a jeszcze przed zamknięciem za nim drzwi zerwałem folię z pudełka. Chwila, moment i już z kilkoma fanatykami takich rozgrywek jak ja rozstawiliśmy elementy z pudełka... Może dość już o moich prywatnych odczuciach, tylko wypadałoby przejść do opisu gry :)

Heroscape jest znana niemal każdej osobie nieco głębiej siedzącej w sferze planszowych gier strategicznych, wydała ją znana firma Hasbro. Tytuł wystarczy wpisać w byle jaką wyszukiwarkę czy portal z filmikami, od razu znajdzie się ich sporo (jeden z nich, przykładowy zamieszczony w artykule). Ten, który dostępny jest poprzez artykuł pokazuje tylko nieco większy poziom rozbudowania gry, lepiej nie wyobrażać sobie jak rozbudowana może być mapa, przy której siedzą "hardkorowcy"...
Gra Herospace sławna jest nie tylko ze względu na swój poziom "wciągalności", ale również ze względu na ogrom, nie tylko taki, który gra posiada wbudowany, lecz również ogrom własnej twórczości jaką możemy pokazać za pomocą Herospace.

Autorzy gry tak bardzo się postarali, że na oficjalnej stronie gry można znaleźć nie tylko dodatkowe przygody, zadania i scenariusze rozgrywki, ale również wersję demonstracyjną gry w internecie. Po za tym z oficjalnej strony można pobrać różnego rodzaju atrakcje, takie jak wygaszacze ekranu, tapety, komiksy czy ekartki. Sklep oferuje również możliwość dokupienia dobrych jednostek do gry, elementów otoczenia czy dodatkowych potworów.
Heroscape niestety dostępne w Polsce jest jedynie w wersji angielskiej co może niektórym graczom utrudnić zabawę, ze względu na to, że instrukcja jest co najmniej ogromna, a różnego rodzaju elementy gry nie są liczone w dziesiątkach, a w setkach.A oto zaledwie "pół hardkorowcy" podczas partii HeroScape...Drugi filmik przedstawia nieco lepiej całą rozgrywkę...


Rozgrywka polega w pierwszej kolejności na zbudowaniu scenariusza, mapy (całkowicie trójwymiarowej!), która składa się z dziesiątek, a może i setek oddzielnych "klocków" tworzących w końcu całą mapę na, której znajdować się mogą stworzone przez wyobraźnię graczy rzeki, góry, wzniesienia, jeziora, a nawet kompletne trójwymiarowe fortece. Przypominam, że mapa stworzona za pomocą kilku graczy posiadających Herospace może zajmować nawet kilka stołów... Do tego wszystkiego dochodzi mnóstwo jednostek, dosłownie fantastyczna wojna totalna - smoki, jeźdźcy potworów, łucznicy, magowie czy wojownicy. Jakość wykonania figurek jest doprawdy zdumiewająca, a ich wielkość to nawet kilkanaście centymetrów w przeciwieństwie do wielu innych strategicznych gier planszowych gdzie jednostki są malutkie i przeważnie jednokolorowe.

Ogromną zaletą jest możliwość kreowania własnych światów gry, własnych scenariuszy oraz czas jaki jest potrzebny na jedną rozgrywkę - może to być kilkadziesiąt minut, a mogą to być nawet trzy godziny, wszystko zależy od tego jak duży świat gracz jest w stanie stworzyć. Gracz jak mu się podoba, może stworzyć mapę po której środku będzie jezioro, może stworzyć walkę w środku góry, czy na poprzecinanych rzeczkami bagnach. Każda starannie opracowana i wykonana jednostka ma swoje własne, unikalne parametry, nawet takie jak zasięg strzału czy pancerz. Grę Heroscape bez żadnego "ale" można nazwać połączeniem gry figurkowej oraz gry planszowej!
W sklepie na oficjalnej stronie można zamówić dodatkowe jednostki, lecz nie jest to wymagane by móc zacząć bardzo rozbudowane i interesujące rozgrywki za pomocą jednostek w pudełku z grą, informacje na temat tego ile jednostek znajduje się w pudełku po prawej stronie. Mimo może nieco mniejszej ilości elementów niż inne gry tego typu w podobnej cenie gra jest znacznie bardziej interesująca i rozbudowana niż przykładowo posiadający prawie 1000 elementów World of WarCraft.

Podsumowując grę moim zdaniem jako dość doświadczonego gracza w planszowych grach strategicznych grę uznaję za co najmniej wspaniałą, a może nawet za arcydzieło... Obok World of WarCraft: The Board Game jest to absolutnie najlepsza gra planszowa w stylu strategiczno fantastycznym jaką miałem okazję poznać.
Polecam ją każdemu kto bardziej interesuje się takimi rozgrywkami. Ostrzegam - to wciąga... niemiłosiernie.

+ Możliwość kreowania własnych, rozbudowanych map
+ Dopasowana do gry instrukcja i zasady
+ Jakość wykonania jednostek oraz elementów gry
+ Długość rozgrywki
+ Brak schematyczności
+ Ilość jednostek
+ Wciągaaaaaaa...

- Jedynie cena... ale i tak warto!


Gra dla 2-4 graczy
Instrukcja wydana w języku:
Gra wydana w języku:
 • 85 żetonów do budowania terenu
 • 30 świetnie wykonanych figur postaci i potworów
 • 24 żetony obrażeń
 • 16 żetonów rozkazów
 • 16 kart armii
 • 20 kości (10 czer. i 10 nieb.)
 • 2 makiety ruin
 • 1 kość k20
 • 1 zestaw nalepek
 • 1 znacznik granatu
 • 1 okrągły żeton
 • Pokaźny zestaw scenariuszy od gry
 • Instrukcja

Wyszukiwarka

Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać więcej? Znajdź podobne artykuły dzięki naszej wyszukiwarce:

Komentarze

Brak komentarzy. Może będziesz pierwszy?

Napisz komentarz

Komentowanie tylko dla zalogowanych użytkowników.