Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
Ćwiek i Parowski na Bachanaliach

Ćwiek i Parowski na Bachanaliach

Data opublikowania: 13.08.2011, 10:39 | Informacja prasowa
Tagi: jakub ćwiek, maciej parowski, bachanalia fantastyczne, konwent

Dwóch kolejnych znakomitych gości zdecydowało się porzucić swoje domostwa, pracę oraz obowiązki, aby dołączyć do grona sław chcących świętować z nami ten wspaniały, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju jubileusz, jakim jest Dwudziestopięciolecie (jak to pięknie brzmi - przyp.aut.) Bachanalii Fantastycznych.

Pozwólcie zatem że ich przedstawię:

Jakub Ćwiek - rocznik 82. Interesuje się fantastyką odkąd pamięta. Nic w tym zresztą dziwnego. Urodził się wszak w roku filmowego Conana Barbarzyńcy i Blade Runnera, a to zobowiązuje.

Swoje zainteresowania rozwijał na własną rękę w rodzinnych Głuchołazach aż do rozpoczęcia studiów, kiedy to znalazłszy się w Katowicach, przystąpił do „Śląskiego Klubu Fantastyki". Do dziś uważa, że była to jedna z jego najlepszych życiowych decyzją.

Wydał trzy zbiory opowiadań: Kłamca (2005) i Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006) i Gotuj z papieżem (2009), oraz powieści: Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008), Ofensywa szulerów (2009) i Krzyż Południa. Rozdroża (2010). W tym roku podwójnie nominowany do Zajdla - za wspomnianą powieść „Krzyż Południa. Rozdroża" oraz opowiadanie „Małpki z liści", zamieszczone w antologii Smok urojony. To już trzecia i czwarta jego nominacja. Poza tym - Sługa Metatrona, ojciec dwojga dzieci.

Maciej Parowski - rocznik 46. Polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny tygodnika studenckiego "Politechnik". Od 1977 kierownik działu krytyki i nauki, od 1979 publicysta tygodnika "Razem". Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w "Życiu Warszawy", "Na Przełaj", "Kulturze", "Ekranie" i "Polityce". Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później "Nowa Fantastyka"), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny. Obecnie redaktor naczelny dwumiesięcznika "Czas Fantastyki".

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku "Na Przełaj". W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie "Młodego Technika" za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2010 ukazała się jego druga powieść, Burza. Ucieczka z Warszawy '40, będąca częścią cyklu Zwrotnice Czasu - Historie alternatywne.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu.

30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma Fantastyka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem "Gloria Artis".

Powiązane newsy

Komentarze

Brak komentarzy. Może będziesz pierwszy?

Napisz komentarz

Komentowanie tylko dla zalogowanych użytkowników.