Gry komputerowe mogą czasem stymulować rozwój pewnych funkcji mózgu oraz przyrost tkanki mózgowej - donoszą naukowcy na łamach "Molecular Psychiatry".
Okazuje się, że pewne gry komputerowe mogą stymulować przyrost materii szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za orientację przestrzenną, pamięć, planowanie strategiczne i tzw. motorykę małą (m.in. precyzję rąk). Wnioski te płyną z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców.
Badacze zalecili wybranym ochotnikom regularne granie przez dwa miesiące po pół godziny dziennie w grę zręcznościową Super Mario 64. Przyrost tkanki mózgowej materii szarej mierzono za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), porównując go z grupą kontrolną. Zaobserwowano go w hipokampie, prawej korze przedczołowej i móżdżku. Im bardziej i więcej ochotnicy angażowali się w grę, tym większe zmiany zaobserwowano.
Wyniki badań jednoznacznie dowodzą, że dzięki odpowiedniej stymulacji za pomocą gier komputerowych, można trenować odpowiednie obszary mózgu - podkreślają badacze.
Chcą zastosować swoje odkrycie w terapii takich chorób jak schizofrenia, stres pourazowy czy choroba Alzheimera, gdzie występuje redukcja objętości tkanki mózgowej w pewnych obszarach.
Ich zdaniem, wielu pacjentów chętniej zaakceptuje gry komputerowe niż inne formy interwencji medycznej.
Ćwiczenie mózgu oraz dbanie o jego sprawność powodują, że rozwijamy zdolności intelektualne, leżące u podłoża zarówno sukcesów zawodowych, jak i przydające się na co dzień. Systematycznie grając na komputerze, uczestnicy treningu poddają się wysiłkowi umysłowemu, w trakcie którego w mózgu zachodzą pewne zmiany. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg jest narządem plastycznym i ma zdolność dostosowywania się do wymagań, jakie przed nim stawiamy. Nowe wyzwania zmuszają nasz umysł do intensywnej pracy, abyśmy mogli stale się rozwijać i osiągać cele. Dzięki temu jesteśmy w stanie przyswoić nową partię materiału na jakiś egzamin czy też nauczyć się obsługiwać nowy program do obróbki zdjęć na komputerze.
Ćwiczenie naszego umysłu może przyczynić się do rozwoju, np. koncentracji uwagi czy zapamiętywania nowych informacji – co może okazać się bardzo przydatne na codzień.
Źródło: pliki.pl