Zareklamuj się na Strefie »
Nie masz jeszcze konta?
» Zarejestruj się
» Przypomnij hasło
PEGI

PEGI

Data opublikowania: 15.07.2007, 01:46
Ostatnia edycja: 18.07.2007, 22:35
Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (PEGI) jest nowym systemem oceny interaktywnych gier komputerowych. Został on stworzony w celu ochrony niepełnoletnich, przed grami o treści nieodpowiedniej dla ich grupy wiekowej. System został stworzony we współpracy z największymi producentami konsol komputerowych takich jak Playstation, Xbox i Nintendo jak również wydawców i dystrybutorów gier. Został on opracowany przez ISFE (Interactive Software Federation of Europe) i natychmiast spotkał się z entuzjastyczną reakcją ze strony Komisji Europejskiej, która uważa iż jest to modelowy przykład harmonizacji mającej na celu ochronę nieletnich.

Wprowadzony wczesną wiosną 2003 roku, PEGI zastąpił krajowe systemy klasyfikacji wiekowej, jednolitym systemem dla większości krajów Unii Europejskiej. Odpowiednie kategorie wiekowe są umieszczone na okładce gry natomiast sprzedawcy udzielają dodatkowych informacji.

System klasyfikacji gier składa się z dwóch oddzielnych ale uzupełniających się elementów. Pierwszym elementem jest klasyfikacja wiekowa, podobna do innych obecnie używanych systemów klasyfikacji. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3+, 7+, 12+, 16+, 18+. Drugim elementem nowego systemu są piktogramy widniejące na okładce, które opisują rodzaj treści obecnych w grze. Na okładce może znajdować się do sześciu piktogramów w zależności od rodzaju gry.

Kombinacja przedziałów wiekowych i opisów treści pozwala rodzicom kupującym gry dla swoich dzieci dobrać rodzaj gry do wieku gracza.


Oznaczenia wiekowe


Treść

Przemoc
Gra zawiera elementy przemocy.


Narkotyki
Gra swoją treścią nawiązuje do narkotyków.


Strach
Gra zawiera elementy które mogą przestraszyć młodszych graczy.


Hazard
W grze istnieje możliwość brania udziału w grach hazardowych.


Rasizm
W grze pojawiają się treści rasistowskie.


Seks
W grze pojawia się seks.


Wulgarny język
W grze pojawiają się przekleństwa.

Wyszukiwarka

Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać więcej? Znajdź podobne artykuły dzięki naszej wyszukiwarce: